Liigu edasi põhisisu juurde

Uudised

01.12.2021

Puidust ja samblast tuulegeneraatorid ning maa-alused nutikad sorteerimisjaamad on tulevikulinna lahutamatud osad!

Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) kooliõpilaste videokonkurss mini Negavatt otsis tänavu noorte ideid keskkonnasõbralikust tulevikulinnast. Nooremas vanusekategoorias saavutas esikoha Haabneeme Kooli 3.b klass ning vanemas Väike-Maarja Gümnaasiumi 6.a klass. Kokku saabus konkursile 49 tulevikku vaatavat videot üle terve Eesti.

„Lendavad rattad, maa-alused sorteerimisjaamad, loodushoiurobotid või puidust tuulegeneraatorid – need on vaid vähesed noorte väljapakutud lahendused keskkonnasõbralikule tulevikulinnale,“ sõnab Negavati projektijuht Anni Raie. „Hindame väga õpetajate panust, et nad käsitlesid noortega säästva linnaruumi teemat. Sel aastal, kui õpilased olid osaliselt koduõppel, andis konkurss võimaluse teha videoid eraldi, aga samas ka ühiselt ning tulemused on väga põnevad. Konkursil osales 32 kooli üle Eesti,“ täiendab Raie. „Linnastumist peatada meil tõenäoliselt ei õnnestu, kuid noorte käsitlus annab lootust, et tulevikulinnad saavad olema jätkusuutlikud ning pakuvad väärtuslikku elukeskkonda inimestele ja meid ümbritsevale loodusele,“ lisab ta.     

Konkursi partner Ülemiste City toob esile, et lapsed olid tulevikulinna teemakäsitluses väga loovad ja pakkusid tihtipeale välja üllatavaid, kuid samas ka teostatavaid lahendusi. „Väga tore oli näha, et juba rohujuuretasandil suunatakse sellistele teemadele tähelepanu ning laste kujutlusvõime on piiritu,“ lausub Ülemiste City rohekeskkonna arendusjuht Mati Fjodorov. “Ka Ülemiste City linnakus oleme pidevalt innovatiivsete rohelinna ideede otsingutel ning katsetame mitmeid lahendusi. Kindlasti annavad noorte mõtted tänastele tegijatele ideid veelgi juurde“ lisas ta.

Mini Negavati konkursi parimad

I-III klassid

I kohtHaabneeme Kooli 3.b klass

Noored tõid ilmekalt luulevormis välja linnade oleviku ja seejärel rohelise tulevikulinna olemuse, kus ainsaks probleemiks on asjaolu, et linnulaul on liiga vali. 

II koht - Valga Priimetsa Kooli 1.b klass

Õpilased kasutasid huvitavat tehnikat oma mõtete edasi andmiseks. Välja oli toodud palju uuenduslikke, kuid samas reaalselt teostatavaid ideid linnade rohestamiseks. 

III koht - Tallinna 21. Kooli 2.b klass

Noored olid kogu klassiga visandanud tulevikulinna plaani koos linnateenustega. Noored oskasid välja tuua nii probleemi kui lennukad lahendused, millest ei puudunud muidugi eelmise aasta võiduidee, komposti jõul liikuv auto Forky. 

IV-VI klassid

I koht Väike-Maarja Gümnaasiumi 6.a klass
Kuna Eestis elab maailma kõige targem rahvas, siis kutsusid Väike-Maarja Gümnaasiumi õpilased kokku väikeste nutikate inimeste töörühma, et pakkuda välja ideid, kuidas muuta linnaruum loodussõbralikumaks ja säästlikumaks.

II koht - Kose noortekeskus    

Kui me midagi ette ei võta, siis elavad tulevikulinnas koos inimesed ja ufod ning raha teenivad hoopiski robotid, taevas on hall ning linnas on liiga palju maju ja inimesed on vallutanud kõik planeedid. Kuid Kose Noortekeskuse noored teavad, mida teistmoodi teha, et mõnus elu Maal jätkuks. 

III koht - Tartu Rahvusvahelise Kooli 4. klass          

Tartu Rahvusvahelise Kooli noored usuvad, et 22. sajandil on homo sapiens lõpuks hakanud hoolima maakerast. Oma videos toovad nad välja, et kõigil on kohustuslik planeerida linnadesse rohealasi ning puid ja põõsaid ning kasutada ainult taastuvenergiat, kusjuures tuulikud on tehtud puidust ja samblast. 

Mõlema vanusekategooria esikolmikule on auhinnaks reisiraha (700, 500 ja 300 eurot) mõne Eesti muuseumi, looduskeskuse, ettevõtte, elamuspargi külastamiseks või matka läbiviimiseks. Konkursi võitjad selgusid KIKi töötajate ühisel arvamusel.

Partnerite eriauhinnad

PROTO Avastustehase külastusMelliste Kooli 1. klass.

Eesti Pandipakendi õppekäikPärnu vanalinna Põhikooli 1.b klass.

Eesti Raudtee külastusHaabneeme Kooli 3.b klass.

Ülemiste City külastus Kadrina Keskkooli 5.a klass.

Tartu linn/Tark Tartu õppekäik - Viimsi Kooli  2.c klass.

TalTech teadusteemaline töötubaPuhja Kooli 1. klass, Väike-Maarja Gümnaasiumi 6.b klass, Anna Haava nimelise Pala Kooli 6. klass

ERR Lasteekraan ja noortesaade NOVA auhinnakott - Pärnu vanalinna Põhikooli 1.b klass, Kurtna Kooli 5.a klass.

Lisaks ootab ERR Lasteekraan ning noortesaade NOVA mõlema vanusekategooria esikoha õpilasi stuudiosse, et oma ideid teleekraanil tutvustada. NOVA saates näidatakse ka kõiki esikolmikusse tulnud videosid.

Võitjatega võetakse ühendust.

Videokonkurss mini Negavatt toimus KIKi eestvedamisel neljandat korda. Igal hooajal pöörab konkurss tähelepanu mõnele keskkonnaprobleemine. Möödunud aastal pakkusid koolinoored välja mõtteid, kuidas päästa autodesse uppuvat maakera. 18-30-aastastele noortele mõeldud roheideede konkursi Negavatt üheksas hooaeg stardib juba veebruaris 2022.

Loe veel