Liigu edasi põhisisu juurde

Uudised

05.02.2024

Noorte rohekiirendi Negavatt annab hoogu lennukatele ideedele

Alates  tänasest kuni  26. veebruarini on  18-30-aastased noored oodatud kandideerima rohekiirendisse Negavatt. Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) korraldatud kiirendiprogrammi on  oodatud vähemalt kaheliikmeliste tiimide ideed ja ettevõtmised, mis   aitavad   hoida looduskeskkonda või   säästa ressursse. Parimaid ootab kevadperioodil sisukas koolitusprogramm, 1000 eurot arendusraha idee väljatöötamiseks ning võitjaid 20 000-eurone auhinnafond idee elluviimiseks. 

Negavati projektijuhi Kadi Kivimäe sõnul on Negavatt aastatega kasvanud üliõpilastele suunatud konkursist sisukaks kiirendiprogrammiks. „Negavati rohekiirendis saab osaleda ilma eelnevate teadmiste ja oskusteta – peamine, et oleks tahet ja indu hakata üheskoos idee kallal töötama. Negavatt püüab noortesse süstida särtsu ja julgust, olles turvaline stardiplatvorm oma idee valideerimiseks ning katsetamiseks. Anname noortele kõik vajalikud tööriistad, et üks maailmamuutev roheidee teoks teha,” lisab ta. 

KIKi arengu- ja koostöökoja juht, Negavati žürii liige Helen Sulg lisab: „Noored muretsevad aina enam looduse ja kliima pärast ning Negavatt pakub head võimalust neid muresid päriselus lahendada. Kiirendiprogramm annab tulevastele maailmamuutjatele toetava raamistiku, vajaminevad alusteadmised ning inspireeriva keskkonna oma idee elluviimiseks.” 

Negavati rohekiirendisse on oodatud 18-30-aastaste noorte ideetasandil või algusjärgus ettevõtmised, mis aitavad säästa ressursse ja hoida meie looduskeskkonda. Võistlema oodatakse vähemalt kaheliikmelisi tiime ja esitada võib nii toodete, teenuste kui kampaaniate ideid. Oma idee saab teele panna siin!

Programmi pääsenud tiimid selguvad märtsi keskpaigaks ja neid ootab ees ideid arendav seminar. Seejärel valib konkursi žürii välja kümme parimat, kes saavad 1000 eurot oma idee testimiseks. Finalistid läbivad põhjaliku koolitusprogrammi ning jätkavad teed 4. juunil toimuva superfinaali suunas. 

Negavati võitja saab 10 000-eurose preemia oma idee edasiarendamiseks. Teisele kohale on idee toetamiseks 5000 ja kolmandale 3000 eurot. Lisaks annavad eriauhindu välja konkursi partnerid. 

KIKi ja Kliimaministeeriumi koostöös toimuvasse kiirendiprogrammi on kümne eelneva hooaja jooksul laekunud 569 ideed. Kiirendist on tuule tiibadesse saanud näiteks hambapesutablettide tootja Others, Tartus Aparaaditehases asuv Paranduskelder, e-poodidele pandikoti teenust pakkuv BAUN ning korduvkasutatavate nõude süsteem Ringkarp. Jõudsasti kasvavad ka keskkonnasõbralikke õhupuhasteid tootev Mossy ning kohvipaksust küttebrikettide tootja GroundsHeat.

Negavati 11. hooaja toetajate ja partnerite ridadesse kuuluvad Balbiino, DPD Eesti, Tehnopol Startup Inkubaator, Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis, Tallinna Loomeinkubaator, Tartu Loomemajanduskeskus, Junior Achievement Eesti, Cleantech Estonia, Prototron ning Beamline. 

Loe veel