Liigu edasi põhisisu juurde

Uudised

21.09.2023

Magnetjõul lendavad kapslid ja kompostiga liikuv Forky päästavad autodesse uppuva maakera

Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) kooliõpilaste videokonkurss mini Negavatt otsis tänavu lahendusi, kuidas päästa autodesse uppuvat maakera. Nooremas vanusekategoorias saavutas esikoha Tallinna 21. Keskkooli 1. b klass ning vanemas Rapla Kesklinna Kooli 5. a klass. Kokku saabus konkursile 73 fantaasiarikast videot üle terve Eesti.

„Prügist või šokolaadist autod, vesiniku või sõnniku jõul liikuvad masinad, lendav kits või hõljuv laud – need on vaid vähesed noorte väljapakutud fantaasiarikkad lahendused,“ sõnab Negavati projektijuht Anni Raie. „Hindame väga õpetajate panust, kes koos lastega koolitundides säästva transpordi teemat käsitlesid ning sobivaima videomõtte leidsid. Konkursil osalemisse oli kaasatud kokku ca 1300 last 49 koolist,“ täiendab Raie. „Loodame, et lapsed õppisid, et tegelikult annab juba praegu teha loodussõbralikemaid käike oma igapäevases liikumises. Rääkimata sellest, et tulevikus, kui nemad on otsustajad, saavad nad ise uusi ressursitõhusaid ideid ellu viia“     

Konkursi partner Eesti Raudtee toob esile, et lapsed olid oma teemakäsitluses väga loovad ja teadlikud ning pakkusid tihtipeale välja üllatavaid lahendusi. „Samas teinekord piisas ka pisikesest sammust ja enda eeskujust, et keskkonda säästa - olgu selleks kasvõi jala või rattaga kooli minek. “Eesti Raudtee panustab hea meelega noorte roheideedesse ja loodame, et nii mõnigi neist ka tulevikus teoks saab,“ kommenteerib Eesti Raudtee kommunikatsioonijuht Monika Lilles.

Mini Negavati konkursi parimad

I-III klassid

Lapsed kutsusid kokku väikeste teadlaste nõukogu, kes ühise arutelu tulemusena mõtlesid välja tulevikuauto Forky, mis liigub lehmasõnniku ja komposti jõul.

Õpilased unistasid rohelisest maailmast, kus oleks autode asemel pargid, metsad ja terviserajad. Sellise maailma loomiseks pakkusid noored välja, et tulevikus liigub transport õhus ja maa all ning seda nii päikeseenergia kui ka heade soovide jõul.

Ka Jõuluvana tahab olla moodne ning otsib uusi viise kuidas sel aastal säästlikumalt lasteni jõuda! Kuidas meeldiks, kui Jõuluvana saabuks tuuleenergial töötava rulaga või hoopis uuendusliku kapselhõljukiga?

IV-VI klassid

Lapsed arvasid, et tulevikus hakkavad inimesed liikuma lendavate kapslitega, mis käivad väikeseks kokku ja liiguvad magnetjõul. Lisaks mõtlesid nad sõidujagamisteenusele, kus samasse suunda liikuvad kapslid automaatselt ühenduvad ja sellega energiat säästavad.

Noored leidsid, et maailma päästmiseks tuleb liigne autode tootmine peatada ja hakata kasutama loodussõbralikke transpordiviise, olgu selleks kasvõi näiteks ponisõit!

Lapsed mõtlesid välja mitmeid kihvte tulevikumasinaid, millega liigelda. Lähemalt peatuti vesinikuautol, mis ise vihmaveest endale kütust toodab.

Mõlema vanusekategooria esikolmikule on auhinnaks reisiraha (700, 500 ja 300 eurot) mõne Eesti muuseumi, looduskeskuse, ettevõtte, elamuspargi külastamiseks või matka läbiviimiseks.  Konkursi võitjad selgusid KIKi töötajate ühisel arvamusel.

Partnerite eriauhinnad

Rimi Eesti Food  – Tarvastu Gümnaasiumi 1. h klass
Eesti Pandipakend – Paistu Kooli 3. klass
Eesti Raudtee – Elva Gümnaasiumi 2. c klass
Alexela  – Tallinna 21. Keskkooli 1. b klass ning Rocca al Mare Kooli 4. c klass
TalTech  –  Saue Gümnaasiumi 3. cElva Gümnaasiumi 2. c, Põlva Kooli 3. f ja 4. fRocca Al Mare 4. a klassid.

Partnerid ootavad videomeistreid endale külla, et tutvustada, kuidas nemad säästliku transpordiga tegelevad.
           
Lisaks ootab ERR Lasteekraan ning ETV2 noortesaade NOVA mõlema vanusekategooria esikoha õpilasi stuudiosse, et oma ideid teleekraanil tutvustada. NOVA saates näidatakse ka kõiki esikolmikusse tulnud videosid. 

Võitjatega võetakse ühendust.

Kõik I-III klasside videod leiab SIIT

Kõik IV-VI klasside videod leiab SIIT

Videokonkurss mini Negavatt toimus KIKi eestvedamisel kolmandat korda. 2018. aastal otsisid lapsed lahendusi neile murettekitavatele keskkonnaprobleemidele. Möödunud aastal pakkusid koolinoored välja mõtteid, kuidas päästa riietesse uppuvat maakera. 18-30-aastastele noortele mõeldud roheideed konkursi Negavatt kaheksas hooaeg stardib juba veebruaris 2021.

Loe veel