*Negavatt on teoreetiline energiaühik, mis väljendab säästetud energiavõimsust.
Tähistame sel aastal ressursisäästu konkursi Negavatt 5. juubelit. Kui soovid koos meiega kinkida Eestile keskkonnasõbralikke ideid ja need ellu viia, osale konkursil!

 

Milliseid ideid saab esitada? Kes saavad ideid esitada? Ja muudele olulistele küsimustele leiad vastuse siit.
Vaata eelmise hooaja finaliste ja ammuta inspiratsiooni!

Aktuaalne

Uudised

12.03.2018

Selgusid Negavati konkursi 15 parimat ideed

KIKi korraldatavale ressursisäästukonkursile Negavatt valis hindamiskomisjon välja 13 ideed, mis jätkavad võistlemist ideede elluviimiseks mõeldud 10 000 euro nimel. Lisaks neile pääses järgmisesse vooru 2 rahvahääletusel väljavalitud projekti.

Hindamiskomisjon, kuhu kuulusid KIKi ja Keskkonnaministeeriumi spetsialistid, lähtus valiku tegemisel, et idee oleks teostatav, innovaatiline ja ressursse säästev. Nädalavahetusel toimunud rahvahääletusel osalenud viis projekti valis hindamiskomisjon välja samade kriteeriumite alusel. Rahvahääletusel anti kokku 2071 häält.

Negavati konkursi 15 parimat:

 • 3cular – arendavad välja puidujääkidest printimismaterjali ning selle kasutamist võimaldava ekstruuderi.
 • Atlas – töötavad välja tarkvara, mis aitab klientide tarbimisharjumustele tuginedes poodidel ette ennustada ja minimaliseerida kaupade ära viskamisega seonduvaid kulusid.
 • Circup (rahvahääletuse lemmik) – töötavad välja tehnoloogia, mis muudab isikliku kuuma joogi topsi kasutamise tanklates ja kohvipoodides mugavaks.
 • Edible – loovad ühekordseks kasutuseks mõeldud söödavad ja biolagunevad toidutarvikud.
 • E-Balansave – töötavad välja tehnilise lahenduse, mis reguleerib reaalajas tarbija elektrienergia kasutamist liinipinge- ja hinnapõhiselt.  
 • Energiasäästu klaasikiled – arendavad välja kiled klaasidele, mis aitavad kontrollida ruumi temperatuuri ja valgust kardinaid kasutamata.
 • Expurk (rahvahääletuse lemmik) – koguvad kokku erinevad alumiiniumpurgid, mida taara tagastustes vastu ei võeta. Seejärel sulatavad purgid, valavad sulamassi vormidesse ning valmistavad sellest jalgrattaid, selle raame või varuosasid.
 • FlowTime - loovad rusikasuuruse seadeldise, mis kinnitub mugavalt dušivooliku külge ja annab signaaliga märku, kui vesi on jooksnud teatud aja. 
 • Kokkupandav tops – teevad keskkonnasõbralikust materjalist kokkuvolditava kuuma joogi topsi, mida on mugav kaasa võtta, kuna mahub jope taskusse või kotti.
 • Miss Food – loovad rakenduse, mis salvestab suuremate poekettide kliendikaardi omanike toidukaupade ostud, et tarbija saaks ülevaate ostetud toodete kasutamisvõimalustest toidutegemisel.   
 • Powerfun – loovad keskkonnateadlikkust tõstva lauamängu koolilastele. 
 • Rattasõit popiks – paigaldavad koolidesse tervislikuks vaba aja veetmiseks spetsiaalsed rattapukid, millega sõitmisel kuvatakse ekraanile läbitud distants. Väntamisel kogutud energia salvestatakse akudesse.    
 • Roheline energia kõigile – loovad rakenduse, mille abil saab enesehindamise, strateegilise planeerimise ja elektrienergia varasema tarbimise andmete kaudu näha tegelike ressursside kulu ja seetõttu oma tegevusi paremini planeerida. 
 • Elektrikulumõõtur „Kulu“ – soovivad tõsta avalikkuse teadlikkust elektriseadmete tarbimisest lihtsasti kasutatava energiakulu mõõturi abil.
 • Söö oma karbist – algatavad teavituskampaania, mille käigus kutsuvad üles kõiki eestlasi kasutama toidu ostmiseks oma pakendit. Lisaks kaasavad kampaaniasse restoranid, kes pakuvad soodustust oma toidukarbiga toidu ostmisel kaasa.

Täpsemalt saab projektidega tutvuda Negavati kodulehel.

Edasipääsenuid ootab juba tuleval nädalavahetusel, 17.-18. märtsil ees Paunküla Heaolukeskuses seminar, kus ideed koolitaja Mart Kikase ja ekspertide käe all juba reaalsemaks vormitakse. Seejärel on kõikidel meeskondadel veel kaks nädalat oma projektide kallal töötada.

6.-7. aprillil tutvustatakse taas oma ideid hindamiskomisjonile, kes siis valib välja 7 Negavati konkursi finalisti. Pärast finalistide selgumist on edasipääsenutel viimane võimalus oma projekte testida ja veelgi arendada. Seitse nutikamat ja läbimõeldumat projekti astuvad üles 31. mail Tallinnas toimuval Negavati superfinaalil, kus selguvadki parimatest parimad. Esimene koht saab 10 000, teine 5000 ja kolmas 3000 eurot oma idee elluviimiseks.

Negavati konkursile laekus sel hooajal 55 ideed. Idee puhul võis tegu olla nii toote kui ka teenusega, mis aitab säästa ressursse või tõsta teadlikkust. Viiendal juubelihooajal ootas Negavatt ressursisäästlikke ideid kõikidelt 18-30 aastastelt noortelt.

Negavatt on KIKi ja Keskkonnaministeeriumi koostöös sündinud konkurss, mille eesmärk on tõsta ressursialast teadlikkust ning innustada välja pakkuma lahendusi, mis aitavad säästa ressursse.

 

IDEE

KUIDAS TEKITADA RESSURSISÄÄSTU REVOLUTSIOONI?

Ressursisäästu konkursile Negavatt on oodatud osalema noored vanusevahemikus 18–30 eluaastat, kelle hea idee aitab mõistlikult tegutsedes ressursiefektiivsema ühiskonna poole liikuda. Ka siis, kui pakutav ideelahendus aitab kaasa vaid pisut, on see siiski oluline — iga suur muutus koosneb paljudest väikestest algatustest. Tutvu konkursi detailidega.

AJAKAVA

 

I ETAPP

Ideede esitamine

kuni 25. veebruar 2018
 

II ETAPP

Ideede arendamise 1. osa

kuni 15 parimat ideed
 

III ETAPP

Ideede arendamise 2. osa

kuni 7 parimat ideed
 

IV ETAPP

Võitjate väljakuulutamine ja rahastamine

31. mai 2018

AUHINNAD

II etappi pääsenud meeskonnad saavad osaleda 2-päevasel koolitusel.
III etappi pääsenud meeskonnad saavad oma idee testimiseks 1000 eurot. Lisaks saavad meeskonnad kasutada idee arendamiseks mentorite abi.
Kolm parimat meeskonda saavad projekti elluviimiseks kuni 10 000 eurot. Parimatele meeskondadele antakse välja kuni 1000 euro suurune stipendium, mille meeskond jagab oma liikmete vahel. Lisaks eriauhinnad toetajatelt!

KKK

K: Kes võivad ideid esitada?
V: Ideid saavad esitada kõik, kelle meeskonnaliikmed on ideede esitamise ajal vanusevahemikus 18-30 eluaastat.

K: Mitu liiget võib meeskonda kuuluda?
V: Meeskonda peab kuuluma vähemalt kaks liiget. Ülempiiri meeskonna suuruse osas seatud ei ole. 

K: Milliseid ideid võib esitada?
V: Negavatile esitatava idee puhul võib tegu olla nii toote/teenusega, mis aitab säästa ressursse või algatusega, mis aitab tõsta ressursisäästualast teadlikkust. Ressursse on võimalik säästa nt elektri ja soojuse näol, kuid lisaks on võimalik ressursse säästa ka teistes valdkondades nagu transport, toit, jäätmed, riided, vesi, paber, aeg või muud ressursid. Vaata eelmise aasta võiduideid ja ammuta inspiratsiooni.

K: Mis ajani saab ideid esitada?
V: 25. veebruarini.

K: Kas konkursile võib esitada ka rohkem kui ühe projektiidee?
V: Jah. Esita kasvõi kümme!

K: Mul on mitmeid häid ideid, kuid ise ma neid teostada ei taha. Kas ma saan ikkagi konkursil osaleda?
V: Kahjuks mitte. Ideed esitades pead olema valmis selle ka päriselt ellu viima.

K: Kas idee peab olema tehnoloogiline?
V: Ei, kindlasti mitte! Laske oma mõttel vabalt ja piirideta lennata. Oodatud on kõiksugused nutikad ideed, kasvõi kirbuturud, ühised liikumisaktsioonid, mingite asjade kogumised, teavituskampaaniad jms.

K: Mis asi on boot camp?
V: Boot camp on II etappi jõudnud meeskondadele mõeldud 2-päevane koolitus, kus saab ekspertidega koostöös teha ajurünnakuid oma ideede paremaks struktureerimiseks, lihvimiseks, edasiarendamiseks ning kus toimuvad temaatilised ettekanded projektijuhtimise, oma idee turundamise jm idee elluviimiseks vajalikel teemadel. Vähemalt 2 meeskonnaliikme osalemine boot camp'il on kohustuslik.

K: Kas boot camp'i peab ise kohale minema ja kuidas on lood totitlustuse ja ööbimisega?
V: Transpordi, toitlustuse ning ööbimise pärast ei ole vaja muretseda, sest selle eest hoolitseme meie.

K: Kuidas ma tean kas mu idee ka päriselt töötab?
V:  Kui sinu idee valitakse konkursi III etappi ehk 7 parema hulka, siis anname igale meeskonnale idee testimiseks 1000 eurot. Testraha eesmärk on anda võimalus idee väikeses mahus käimalükkamiseks, sealjuures ennetamaks võimalikke tekkivaid probleeme.

K: Kuidas selgitatakse välja võitjad?
V: Võitjate väljaselgitamine toimub kahes osas: finaalile eelnevalt hindab ideid projektikavandite põhjal hindamiskomisjon ja finaalüritusel esitluste põhjal žürii. Hindamiskomisjoni ja žürii punktide liitmisel selguvad kolm võitjat. Võitnud meeskondade liikmeid premeeritakse täiendava rahalise stipendiumiga vastavalt auhinnakohale ning konkursi toetajate poolt välja pandud eriauhindadega. Kiika lühikest videokokkuvõtet eelmise aasta superfinaalist.

K: Kui mu idee saab auhinnalise koha, siis kas võiduraha (kuni 10 000 eurot) saab meeskond endale?
V: Võiduraha on mõeldud idee elluviimiseks. Võiduraha saab kasutada vaid ideega seotud kulude katteks. Projekti lõppedes peab tehtud kulude kohta esitama aruande.

Eestvedajad

KESKKONNAINVESTEERINGUTE KESKUS (KIK) hoiab tervet elukeskkonda, väärtustab puhast loodust ning säästvat arengut. Juhtiva keskkonnaabi ja -investeeringute suunajana rahastab KIK erinevaid keskkonnaprojekte Eesti keskkonnatasudest laekuvast rahast, CO2 kvoodimüügi tuludest ning Euroopa Liidu struktuurifondidest. Lisaks pakub KIK võimalust taotleda sihtotstarbelist laenu keskkonnaprojektide elluviimiseks. Kokku on KIKist kuueteistkümne aastaga toetust saanud üle 19 tuhande projekti.

KESKKONNAMINISTEERIUM soovib luua Eesti arengule sellised eeldused ja tingimused, mis tagavad meie liigirikka looduse ja puhta elukeskkonna säilimise ja kindlustavad loodusvarade säästliku kasutamise.

Toetajad

Toetajad ja sõbrad:


Eesti Pandipakend on 2005ndal aastal loodud ja Keskkonnaministeeriumi poolt akrediteeritud tootjavastutusorganisatsioon. Meie ülesandeks on üle-eestiliselt korraldada pandiga joogipakendite kogumist ja taaskasutamist. Tegeleme vee, karastusjoogi, õlle ja lahja alkohoolse joogi plastik-, klaas- ja metallpakendite logistika, loendamise, sorteerimise ja taaskasutuseks ettevalmistamisega.

 

Rimi Eesti Food AS on Eesti üks suurematest jaekettidest. Meil on enam kui 80 kauplust üle Eesti ning tööd anname ligi kolmele tuhandele inimesele. Rimi jaoks on lisaks äritulemuste saavutamisele oluline ka vastutustundliku mõtteviisi edendamine Eestis. Nii oleme juba aastaid programmi „Sinu tervise heaks“ ning „Sinu kodukoha heaks“ raames korraldanud tervist ning säästvat elustiili propageerivaid kampaaniaid. Möödunud aastal pärjati Rimi EAS-i pool tiitliga „Vastutustundliku ettevõtte 2017“.

 

Tallink Grupi jaoks on looduskeskkonna kaitse ja keskkonnasäästlik tegevus üheks kõige olulisemaks prioriteediks ning ettevõtte teeb kõik võimaliku selleks, et säästa ja kaitsta meid ümbritsevat keskkonda.

 

Prototron pakub parimatele riist- ja tarkvara ning energiatõhususe meeskondadele tasuta mentorlusprogrammi ja raha kuni 10’000€ ilma osalust vastu võtmata. Idee esitamise tähtaeg 1. märts - anna oma ideele kuju, enne kui keegi teine sellega rikkaks saab!

 

SA Tallinna Teaduspark Tehnopol on teadus- ja ärilinnak, mis pakub kasvu- ja tegutsemiskeskkonda ning äriarendusteenuseid tehnoloogiaettevõtetele. Tehnopol toetab uute perspektiivsete tehnoloogiate kasutuselevõttu ja kiirendab tehnoloogiapõhiste ettevõtete arengut läbi Prototroni ja Startup Inkubaatori programmi ning IKT, rohetehnoloogia ja tervisetehnoloogia valdkonna äriteenuste. Ärilinnak on pidevas arengus ning täna tegutseb siin ligi 210 kasvavat tehnoloogiaettevõtet, millele lisandub igal kuul uusi alustavaid startup ettevõtteid. 

Hoiame Kokku Grupp OÜ on mitmekülgseid energiasäästulahendusi pakkuv ettevõte, mis koosneb Tallinna Tehnikaülikooli inseneridest. Oma eesmärgiks oleme seadnud viia Eesti kodude ja äriettevõtete energiasäästmine uuele tasemele. Valdkonna spetsialistidest koosnev meeskond suudab leida just Teile sobivad elektri-, vee-, valguse- ja küttesäästmis- ning monitoorimislahendused. Olles tegutsenud oma valdkonnas juba üle viie aasta, on edukalt viidud lõpuni sadu energiasäästualaseid projekte, mis on tarbijatel aidanud kokku hoida kümneid ja sadutuhandeid eurosid. Võib julgelt väita, et Hoiame Kokku Grupp on number üks energiasäästualaste terviklahenduste pakkuja Eestis.

Ideelabor pakub praktilist ettevõtlusõpet ideest ärimudelini, kaasates startup maastikul kogenud mentoreid. See on koht, kus teotahtelised inimesed saavad üheskoos leida põnevatele probleemidele uudseid ja häid lahendusi. Ideelaborisse on oodatud kõik, kes tahavad leida oma teadmistele praktilist rakendust ning tutvuda ja töötada koos inimestega erinevatelt erialadelt nii ülikooli seest kui väljast.

 

Bioteaduste Üliõpilaste Selts on organisatsioon, mis koondab enda alla bakalaureuse, magistri ja doktoritaseme bioteaduste üliõpilased. Seltsi peamisteks eesmärkideks on bioteadusi õppivate tudengite erialaste oskuste ning vastava õppe- ja teadustöö arendamine. Sealjuures on Seltsi visiooniks kujundada töö- ja teadusmaastikul konkurentsivõimeline isik, kes lähtub Ülikooli ja Seltsi poolt kaasa antud väärtustest ning suudab tänapäeva ühiskonnas rakendada erialaseid oskusi ja teadmisi. Eesmärkideni jõudmiseks on loodud 6 töögruppi ja liikmehalduse ning disaini töörühm, kes igapäevaselt nende elluviimiseks tööd teevad. 

 

Mektory on TTÜ Innovatsiooni- ja ettevõtluskeskus, mille eesmärk on tuua kokku tudengid, teadlased ja ettevõtted. Mektorys on olemas ruumid kohtumisteks ning laborid prototüüpimiseks, mida kõik saavad kasutada. See kõik kokku loob keskkonna uute ideede tekkimiseks ja teostumiseks.

 

Eestis tegutseb ABB alates 1992. aastast, ettevõtte tegevus jaotub kahte valdkonda: tootmine (generaatorid, ajamid, taastuvenergiaseadmed, elektrikilbid, komplektalajaamad) ning müük (ülekandevõrkude ja jaotusalajaamade projektid, kesk- ja madalpingeseadmed, automaatikaprojektid, robotid, korrashoiuteenused). ABB on pälvinud viis korda (2007, 2008, 2009, 2011, 2014) Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse poolt välja antava „Aasta Välisinvestori“ auhinna ning korra (2008) Eesti parimale ettevõttele määratava „Ettevõtluse Auhinna“.